Operacja zaćmy – szansa na odzyskanie wzroku

Operacja zaćmy – szansa na odzyskanie wzroku
Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu, które doprowadzają do ślepoty. Jednym z jej pierwszych objawów jest stopniowe rozmazywanie się obrazu, które powodowane jest przez mętniejącą soczewkę oka. Dzięki rozwojowi medycyny, obecnie zaćmę można skutecznie leczyć, nawet u osób u których doszło do całkowitego zmętnienia soczewki w oku. Zobacz, na czym polega operacja zaćmy.

Przyczyny katarakty i rodzaje zaćmy

Chorobę tę można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Występować może między innymi zaćma wrodzona, która w dużej mierze uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi i zaćma nabyta, tak zwana zaćma starcza, która w większości przypadków dotyka osób po pięćdziesiątym roku życia. Proces powstawania zaćmy starczej nie został do tej pory do końca zbadany, jednak naukowcy podejrzewają iż zmiany w polu widzenia pojawiają się wraz z zaburzeniami metabolizmu niektórych składników odżywczych. Katarakta może występować również jako skutek urazów mechanicznych w obrębie gałki ocznej oraz może być efektem przyjmowania niektórych leków.

Sposoby leczenia zaćmy

Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów, do których należy niewyraźne widzenie czy zawężanie się pola wzroku pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Brak odpowiednio szybkiej reakcji i zwlekanie z wizytą u okulisty może skutkować całkowitą ślepotą. Jeżeli zaćma zostanie wykryta dostatecznie szybko, wówczas spowolnienie procesów chorobotwórczych może nastąpić wskutek zakrapiania oczu specjalnymi kroplami. Takie leczenie jest możliwe jedynie w początkowej fazie choroby. Co ważne, krople nie naprawiają zmętnionej soczewki w oku, a jedynie zapobiegają jej dalszemu mętnieniu – wzrok pacjenta nie poprawia się drastycznie, ale też i nie pogarsza się. Jedynym skutecznym sposobem na pokonanie choroby jest operacja zaćmy. Zabieg ten polega na usunięciu chorej i zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Nowoczesne sposoby przeprowadzania zabiegu operacyjnego gwarantują jego bezbolesność. Operacja zaćmy zalecana jest wszystkim pacjentom u których nastąpiło znaczne pogorszenie jakości życia ze względu na rozwijającą się chorobę.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://baner.waw.pl/nie-ma-jak-campery-wynajem
http://whiteroom-fashion.pl/oprogramowanie-dla-hoteli-automatyzacja-procesow-wzrost-satysfakcji-gosci
http://watergate.czest.pl/plac-zabaw-budzet-obywatelski-aby-dzieci-mogly-bawic-sie-uczyc
http://eden-oleje.pl/laserowe-usuwanie-zacmy-skuteczny-zabieg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s